
Bulion bazowy do Ramen
Ramen to dobry bulion i różne dodatki do niego tzw. Tare
Podstawą dobrego Ramen jest bulion i dodatek do niego - Tare. Takimi dodatkami mogą być:
- Dashi (marynowana pasta z soji z dodatkiem ryby)

- Pasta Gochujang (koreańska pasta z soi i ostrej papryki)

Albo Tare do Tantanmen ramen:
- Litr niesłodzonego mleka sojowego
- 2 łyżki kopiate masła orzechowego 100%
- 3 łyżki pasty tahini
- Sos sojowy i olej sezamowy do smaku
Sam bulion jako baza do Ramen też wystarczy. Poniżej przepis na bulion Shoyu. Ja zazwyczaj gotuję w wielkim garze (5 litrów) a następnie wekuje porcje po 500ml. Mam dzięki temu zawsze na podorędziu gotowy wywar.
Samo przygotowanie jest czasochłonne - więc warto pomyśleć zawczasu jak oszczędzić sobie roboty. Można np. skorzystać z niedzielnego rosołu jako bazy.
Klasyczny wywar Tonkatsu robiony jest na kościach wieprzowych gotowanych przez wiele godzin. Ze względu na zapach - radzi się, by to gotować na zewnątrz. Efektem jest mocno kolagenowy wywar który na zimno ma konsystencję galarety. Rozsądnym zamiennikiem tego u mnie jest wywar z kurzych łapek. Gotuję pół kilograma przez ponad godzinę w szybkowarze. Końcowy efekt przecedzam przez sito.
Składniki:
- Wkładka warzywna do bulionu/rosołu. Może być “nasz” zestaw - marchewka, por, seler, cebula albo tzw. “mirepoix” - marchewka, cebula, seler naciowy.
- Wkładka z kością. Oryginalnie ramen jest robiony na kościach wieprzowych. Ja stosuję wkładkę do rosołu z kurczaka. Albo jak mam czas w/w wywar z kurzych łapek
- główka czosnku
- kawałek korzenia imbiru wielkości główki czosnku
- grzyby shitake
- Sos Sojowy
Przygotowanie:
- Przygotować na małym ogniu wywar z kości/mięsa/warzyw. Tym się to różni od rosołu, że NIE należy używać soli. Jak najwięcej smaku ze składników ma trafić do wywaru (cośtam cośtam o kuchni molekularnej i ciśnieniu osmotycznym).
- Odcedzić wywar. Do czystego wywaru dorzucamy aromaty: czosnek, imbir, grzyby. Nadal NIE używamy soli. Podgotować na małym ogniu.
- Jak wywar przejdzie w/w składnikami, odcedzić wywar.
- Teraz można doprawić: najpierw sosem sojowym. I bardzo ewentualnie solą. Sos już sam jest słony, może nie być potrzebne.
- Taki wywar można zawekować na przyszłość.
Przed podaniem wywar podgrzać i ewentualnie zmieszać z jakimś tare.